گیربکس بالابر مغازه ها عموما جهت جابه حایی افراد و اجناس مورد استفاده قرار می گیرد که معمولا از نوع گیربکس حلزونی بوده و قدرت بالابر را بیشتر می کند. از بین گیربکس های موجود گیربکس حلزونی بهترین نوع گیربکس بالابر مغازه می باشد.  تیپ گیربکس حلزونی مورد استفاده در بالابر مغازه vf می باشد. این تیپ از گیربکس شافت اولیه در گیربکس و به وسیله یک تسمه به الکتروموتور متصل شده است و فاقد فلانچ در قسمت خروجی است.

گیربکس بالابر دارای یک پوسته آلمینیومی است که باید در مکان هایی بیشتر استفاده شود که ضربه کمتری به گیربکس وارد می شود تا از آسیب زیاد به پوسته وارد شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در اکثر مغازه ها از آسانسور مغازه ای یا بالابر مغازه ای استفاده می شود، بالابر مغازه برای جابجایی افراد یا اجناس می باشد.

گیربکس بالابر

عملکرد گیربکس بالابر

عملکرد این نوع از بالابر ها به این گونه است که بدنه یا شاسی در جهت لوله ها بوسیله قدرت موتور وگیربکس با سیم بکسل بالا و پایین می شود. زمانی که بالابر به نقطه مورد نظر می رسد کف شاسی به میکروسوئیچ ها برخورد می کند و برق موتور قطع می شود و ترمز بالابر عمل می کند و بالا بر می ایستد. معمولا بالابرها از الکتروموتور، قرقره و سیم بکسل، گیربکس، شاسی بالابر، لوله ها و میکروسوئیچ ها تشکیل شده اند. معمول ترین بالابر ها بالابر های تا ظرفیت 300 کیلویی می باشند که تشکیل شده از موتوری با قدرت سه اسب و گیربکس و اجزای وابسته به آن می باشد.

به این نکته باید توجه داشت که اگر قرار است از کوپل مستقیم گیربکس بالابر با الکتروموتور استفاده شود حتما موتور دارای ترمز باشد تا بتوان بالابر را در هر ارتفاعی که نیاز هست نگه داشت. برای بالا بردن ضریب اطمینان ایست بالابر در ارتفاع مورد نظر از دو میکروسوئیچ می توان استفاده کرد. همانطور که گفته شد برای بالابر مغازه یا فروشگاه از گیربکس حلزونی تیپ vf استفاده می شود که سایز 86 آن با پوسته آلمینیوم بسیار مناسب تر و دارای کیفیت بالاتری است. این سایز از گیربکس ظرفیت تحمل بار تا 500 کیلو را دارد.

انتخاب گیربکس بالابر مناسب

با توجه به باری که در مغازه قرار است جا به جا شود نوع گیربکس  باید انتخاب شود مثلا برای بار های تا 800 کیلوگرمی از سایز 110 برای گیربکس باید استفاده نمود. این انتخاب گیربکس با توجه به نوع انتظار مصرف کننده باید توسط افراد با تجربه و حرفه ای انجام بگیرد تا هم نیاز کاربر برطرف شود و هم از هزینه های اضافی جلوگیری شود. در صورتی که این گیربکس به مشکلی برخورد کند تعمیر آن صرفه اقتصادی نداشته و پیشنهاد می شود این قطعه تعویض شود.

مقالات مرتبط:

آشنایی با سرو موتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *