الکتروموتور دارای قطعات بسیاری در داخل خود می باشد که هر کدام از این قطعات دارای وظیفه و نقشی در الکتروموتور می باشد. یاتاقان یکی از این قطعات است که در این مقاله به توضیح مختصری از شرح وظیفه و نقش یاتاقان در الکتروموتور می پردازیم. یاتاقان به قطعه ای گفته می شود که بین دو قطعه قرار می گیرد و حرکت نسبی را بین دو قطعه مشخص می کند. یاتاقان ها بر اساس باری که می توانند تحمل کنند و یا دامنه حرکتی که مجاز هستند و … دسته بندی می شوند. یاتاقان ها موجب پایین آمدن فرسایش و بالا رفتن سرعت و تسهیل در حرکت را ایجاد می کنند این کاهش اصطحکاک اصولا بوسیله طراحی ظاهری، یا موادی که دارد و یا همراه داشتن یک سیال بین سطوحی و یا جدا کردن سطوح بوسیله ایجاد میدان مغناطیسی می باشد.

یاتاقان

آشنایی با کاربرد یاتاقان

همانطور که در بالا توضیح داده شد یاتاقان ها دسته های متفاوتی دارندو همچنین سرعت های متفاوتی نیز دارند برای مثال یاتاقان های ساده در سرعت های کم عملکرد بهتری دارند، یاتاقان های غلتشی در سرعت های بالا عملکرد بهتری دارند و به دنبال آن یاتاقان های لغزشی و مغناطیسی با استفاده از مواد و ایجاد میدان مغناطیسی عملکرد خوبی دارند. یاتاقان های عمودی یا استوانه ای را بوش می نامند و معمولا در الکتروموتور هایی کاربرد دارند که بار موتور سبک و محیطی که الکتروموتور در آن قرار دارد از رطوبت نسبی برخوردار باشد. بوش ها ساخته شده از کمی گرافیت و مس مخلوط با هم هستند. نقش بوش در الکتروموتور هم همانند یاتاقان تسهیل حرکت داخل الکتروموتور می باشد. اما برای اینکه بوش عملکرد خوبی داشته باشد باید شرایطی را داشته باشد.

1- باید جنس آن تا حدودی خاصیت اسفنجی داشته باشد به این صورت که اگر داخل آن را با روغن موتور پر کردیم و با دستمان در آن را گرفتیم و به سمت پایین فشار دادیم روغن از درز های آن خارج شود این خاصیت از خوردگی محور روتور در داخل بوش جلوگیری می کند.

2- بوش ها باید در محفظه ای قرار گیرند که دائم با روغن در تماس باشند زیرا سطح تماس بوش با روتور بسیار بالاست و وجود روغن موجب تسهیل در حرکت این دو می شود.

3- چون محور روتور و بوش دائم با هم در تماس هستند باید یک فاصله استانداردی بین آنها قرار بگیرد اگر فاصله کم باشد که باعث ساییدگی می شود و اگر فاصله زیاد باشد راه اندازی و عملکرد الکتروموتور را با مشکل مواجه می کند پس این فاصله استاندارد که معمولا 39 میلی متر می باشد باید حفظ گردد. نقش یاتاقان و بوش در الکتروموتور به طور کلی به شرح زیر می باشد :

لقی و حرکت های اضافی بین سیلندر و میل لنگ را کنترل و محدود می نماید.

از اصطحکاک در اثر حرکت بین میل لنگ و سیلندر جلوگیری میکند و همچنین مانع خوردگی بین آنها می شود.

همچنین از اصطحکاک بین میل لنگ و شاطون هم جلوگیری می کند و مانع خوردگی بین آنها می شود.

مقالات مرتبط:

شیر اطمینان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *