موتور آسنکرون در واقع موتوری است که بیشترین کاربرد را در مصارف سنگین مثل کارگاههای صنعتی و مصارف سبک مانند لوازم خانگی دارد. اولین الکتروموتور آسنکرون توسط نيکولا تسلا درسال 1883 ساخته شد. آسنکرون ها از دو قسمت تشکیل شده است یک قسمت استاتور و دیگری روتور که وجه تمایز این نوع از الکتروموتور ها درتفاوت سرعت روتور با استاتور میباشد آسنکرون از یک جریان برق متناوب استفاده میکنند.

موتور آسنکرون

نوع کارکرد موتور آسنکرون

ایجاد یک میدان مغناطیسی دوار میباشد که بوسیله سیم پیچ های درون استاتور تولید میشود. میدان مغناطیسی ایجاد شده بر روتور اثر گذاشته که روتور دارای محور انتقال حرکت میباشد و در آن خاصیت مغناطیسی تولید میشود که موجب تولید قطب های مغناطیسی هم نام و غیر هم نام و عمل جذب و دفع میشود و در نهایت موجب حرکت چرخشی موتور میشود. موتور آسنکرون انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکند.

مزایا و معایب موتور آسنکرون
از مزایای موتور های آسنکرون میتوان به ساده بودن ساختمان موتور – امکان افزایش بار – ثابت بودن سرعت در بارهای مختلف – و راه اندازی ساده تر نسبت به سایرین – و نگهداری و تعمیر آسان تر اشاره نمود.

از معایب این نوع از الکتروموتور ها میتوان به نیاز به استاتر برای راه اندازی – بیش از اندازه نمیتوان بار به آن وارد نمود و سرعت ثابت داشتن اشاره نمود.

در الکتروموتور آسنکرون ، سرعت چرخش روتور با سرعت چرخش استاتور برابر نيست ، این برابر نبون سرعت موجب ایجاد اندکی لغزش میشود.

جهت ایجاد تغيير در سرعت الکتروموتور میتوان از دو روش استفاده نمود يا بايد فرکانس تغذيه موتور را تغيير دهيم و يا تعداد قطب‌ها را تغيير دهيم که اين روش جزو شناسه های اصلی الکتروموتور است و با توجه به سیم‌ پیچ استاتور در کارخانه تعيين خواهد شد. با بالا بردن بار در آسنکرون سرعت موتور کاهش میابد.

موارد استفاده موتورهای آسنکرون : جهت ایجاد قدرت های کم که عمدتا به صورت تک فاز هستند و در مصارف خانگی مانند موتورهای کولر و لباسشوئی و و یخچال و غیره می باشد.در مصارف صنعتی که نیاز به قدرت بیشتری هست که به صورت ۳ فاز میباشند مانند کارگاه های صنعتی و بالابر ها و ….کاربرد دارند.

مقالات مرتبط:

ترمز الکتروموتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *