رکتیفایر ترمز چیست: یک دستگاه الکتریکی که جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می‌کند ریکتیفایز ترمز الکتروموتور یا دستگاه یکسوکننده می‌گویند. به تبدیل جریان AC به DC نیز اصلاح می‌گویند چرا که جهت گیری منجر به راست شدن جریان می‌شود. ریکتیفایرها به صورت تک فاز و سه فاز هستند که مدل تک فاز را برای تجهیزات داخلی و نوع سه فاز را برای تجهیزات صنعتی و یا انتقال انرژی که همان DC (HVDC) بسیار حائز اهمیت هستند. یکسوکننده‌ها به شکل‌های مختلفی موجود هستند که دیودهای جامد، یکسو ساز تحت کنترل و دیودهای لامپ خلاء از جمله آن‌ها هستند.

در حقیقت ریکتیفایر ترمز باعث می‌شود که برای جریان ورودی از آشفتگی‌های هماهنگ استفاده کند. ناگفته نماند که در یکسوسازهای مختلف این مدل آشفتگی کاملا متفاوت است. گفتنی است که عملکرد کلی این تجهیز رساندن موج ورودی به خروجی است و برای آن دسته‌بندی‌های مختلفی هم وجود دارد. مدل تک موج این ریکتیفایرهای ترمز الکتروموتور با استفاده از پل دیود طراحی شده که باعث تغییر قطبیت تغذیه می‌شود. در نهایت قطبیت خروجی عوض نمی‌شود و جریان AC یکسوسازی می‌شود. در این صورت از جریان DC یا مستقیم به صورت تمام موج استفاده می‌شود. در حالت کلی فرم موج جریان AC در بخش منفی دستخوش تغییر می‌شود و سپس با قسمت مثبت ترکیب می‌شود.

رکتیفایر ترمز چیست

ریکتیفایرهای ترمز الکتروموتور در سری‌های مختلف BG و BM با برندهای طراحی و تولید می‌شوند. مدل بی‌جی در جعبه ترمینال موتور قرار می‌گیرد و مدل بی‌ام هم در کنترل پنل سوار می‌شود. قیمت‌های متفاوتی برای هر کدام از این مدل‌ها وجود دارد چرا که مشخصات فنی آن‌ها با هم متفاوت است. می‌توانید بهترین برند موجود در بازار را با کیفیتی فوق العاده و عملکردی مناسب در صنعت ترمز تهیه و خریداری کنید. با مراجعه به فروشگاه صنعت ترمز با انجام چند کلیک محصول مورد نظر را خریداری کنید.

⭐️

مشاهده انواع الکتروموتور ترمزدار و فروشگاه صنعت ترمز

⭐️

مشخصات رکتیفایر ترمز SEW

عملکرد کلی یکسوسازها رساندن موج ورودی به خروجی است. رکتیفایر ترمز SEW دسته‌بندی‌های متفاوتی دارد.
نوع تک موج این محصول با بکارگیری پل دیود طراحی شده و قطبیت تغذیه ورودی را تغییر می‌دهد. در نتیجه قطبیت خروجی تغییر نکرده و جریان متناوب یکسوسازی می‌شود. در این حالت جریان DC به شکل تمام موج استفاده می‌شود. به صورت کلی، فرم موج جریان متناوب در قسمت منفی تغییر کرده و با قسمت مثبت آن ترکیب می‌شود.
به طور کلی جریان‌های متناوب رکتیفایر ترمز SEW در دو دسته تک فاز و سه فاز به کار برده می‌شوند. مسئله حائز اهمیت دیگری که باید مدنظر قرار گیرد این است که توان جریان متناوب از طریق پیک موج و حداقل دامنه موج نیز فراهم می‌شود و در نتیجه از تولید ولتاژ مستقیم ثابت جلوگیری می‌کند.
در این محصول برای تولید جریان مستقیم (DC) صاف‌تر، از مدار صاف کننده موج و فیلتر نیز استفاده می‌شود.

انواع رکتیفایر ترمز

انواع رکتیفایر ترمز SEW

سری BG

این نوع از رکتیفایر و یکسو کننده‌ها که در جعبه ترمینال موتور قرار می‌گیرند.

سری BM

این سری از رکتیفایرها در کنترل پنل سوار می‌شوند.

انواع رکتیفایر ترمز

عملکرد رکتیفایر (یکسوساز) ترمز

ترمز در واقع از دو بخش جداگانه تشکیل شده است: یک کویل (سیم‌پیچ) شتاب‌دهنده (BS) و یک کویل نگهدارنده جز به جز (TS).
رکتیفایر SEW هر دو کویل را کنترل می‌کند.

مرحله اول

ابتدا رکتیفایر به دلیل مقاومت کم، به سرعت کویل شتاب‌دهنده (BS) را فعال می‌کند:

مقاومت کم = جریان بالا
جریان بالا = الکترومغناطیس قوی
الکترومغناطیس قوی = واکنش سریع

مرحله دوم

پس از 120 میلی ثانیه، یکسوکننده هر دو سیم پیچ را فعال می کند. کویل‌های ترکیبی دارای مقاومت بالاتری هستند و به این امکان را به کویل‌ها می‌دهند تا وقتی برق قطع می‌شود، سریع‌تر غیرفعال شوند.

تاریخ بروزرسانی 1401/06/06

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *