برای اطمینان از صحت و سلامت الکتروموتور خریداری شده و همچنین جهت اطمینان از سلامت نصب موتور الکتریکی ، می بایست مواردی را به آن توجه کنیم که به این فرایند تست الکتروموتور پیش از نصب می گویند . تمامی الکتروموتورهای تولید شده در داخل و یا خارج از کشور شامل کاتالوگ مشخصات فنی می باشند. در تست الکتروموتور می بایست تمامی پارامتر های درج شده در کاتالوگ را مشاهده نموده و با عملکرد موتور تطبیق داده شود. اولین گام برای تست الکتروموتور بررسی میزان مقاومت سیم پیچ های کابل قدرت و مقاومت می باشد که نتیجه این آزمایش اطمینان از صحت عایق موتور الکتریکی است.

تست الکتروموتور

تست الکتروموتور

هر الکتروموتور شامل سه عدد سیم پیچ می باشد که مقاومت عایقی سیم پیچ ها را اندازه گیری می کنیم . این عدد که با میگر قابل اندازه گیری می باشد از عدد موجود در فرم راهنما نبایست کمتر باشد . چرا که معمولا عدد ثبت شده در فرم اطلاعات الکتروموتور با عدد دریافتی از میگر متفاوت است. در صورت مغایرت بسیار باید نسبت به رفع ایراد سیم پیچی ها اقدام نماییم و یا الکتروموتور را تعویض نماییم. در صورتی که از الکتروموتور های فیلتردار استفاد می کنید از سلامت فیلتر هوا الکتروموتور اطمینان حاصل نمایید. این مورد برای الکتروموتور گریس خور نیز باید رعایت شود و بد از نصب الکتروموتور و قبل از راه اندازی تزریق گریس الزامی است.

اتصال به زمین اهمیت بسیاری دارد که به لحاظ ایمنی برای کاربران باید توجه ویژه ای به آن کرد. در هنگام نصب الکتروموتور از استحکام آن بر روی بدنه اطمینان پیدا کنید و در صورت لزوم جهت خنک شدن آن سیستم های تهویه و خنک کننده استفاده نمایید. برخی از الکتروموتور ها شامل ترمز می باشند که جهت تسریع در ایست کامل موتور کاربرد دارد چنانچه از این نوع استفاده می کنید قبل از نصب از صحت کارکرد ترمز اطمینان حاصل نمایید. یکی دیگر از تست الکتروموتور قبل از نصب می توان به میران لرزش آن اشاره کرد . لرزش الکتروموتور به عوامل مختلفی بستگی دارد:

1- ایراد فنی در الکتروموتور

2- عدم نصب صحیح الکتروموتور

راهنمای تست الکتروموتور

لرزش و ارتعاش الکتروموتور در سه جهت قابل اندازه گیری می باشد . همه محورهای X ، Y ، Z می بایست مورد بررسی قرار بگیرند. در صورت مشاهده لرزش و ارتعاش غیر عادی به وسیله ویبرومتر آن را اندازه گیری کرد . لرزش در الکتروموتور های گوناگون بسته به اندازه و نوع آن متفاوت است اما به صورت میانگین باید در حدود 8.4 میلی متر بر ثانیه باشد. میزان دمای یاطاقان ها را اندازه گیری کنید . دما در یاطاقانها متفاوت است. در یاطاقان های غلتان دمای محیط و حلقه خارجی از 90 تا 50 درجه سانتی گراد می باشد. در یاطاقان های غلاف دمای روغن 85 درجه سانتی گراد می باشد و دمای روغن روانکاری در حدود 300 درجه سانتی گراد می باشد .

برای تست الکتروموتور قبل از نصب، بدون اتصال الکترو مکانیکی آن را در حالت آزاد آزمایش و راه اندازی می کنیم . در صورتی که جهت چرخش الکتروموتور بر خلاف جهت مورد نیاز ما بود، دو سیم از سه سیم را مطابق دستور العمل و فرم اطلاعات تغییر می دهیم تا جهت چرخش الکتروموتور مطابق نیاز ما تغییر کند.

در صورت مشاهده صدای بیشتر از حد مجاز می توانید با سنداسکوپ آن را اندازه گیری و با مشخصات دستگاه تطابق دهید . صدای نا متعارف الکتروموتور غالبا به خاطر عدم کارکرد درست آن می باشد که ممکن است با نصب تهویه هوای مناسب برای الکتروموتور و یا روغن کاری یاتاقن ها کارکرد آن درست شود . در انتها الکتروموتور را در حالت بی باری قرار می دهیم و تمامی مولفه ها اعم از جریان برق عبوری ، دما ، صدا ، لرزش را بار دیگر اندازه گیری می کنیم و با اطلاعات کاتالوگ تطبیق می دهیم.

مقالات مرتبط:

نکات مهم در انتخاب گیربکس مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *