الکتروموتورها دسته ای از موتورهای الکترونیکی هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. این موتورهای الکتریکی به وسیله یک میدان مغناطیسی که درون سیم پیچ تولید نیرو می کند و به قسمت اصلی موتور آن را اعمال می کند، عمل می کنند. این ماشین های الکترونیکی از انواع بسیاری برخوردارند که مصارف گوناگونی دارند.

موتورهای الکتریکی را می توان بر اساس خصوصیاتی مانند منبع تغذیه، ساختار داخلی، کاربرد و نوع حرکشان جداسازی کرد. انواع موتورهای الکتریکی شامل الکتروموتورهای AC، موتورهای DC، الکتروموتورهای القایی و… می باشد. در این مقاله انواع مختلف الکتروموتورها توضیح داده شده است.

انواع موتورهای الکتریکی

موتورهای الکتریکی AC

موتورهای الکتریکی AC یا جریان متناوب از معمول ترین نوع ماشین های الکتریکی هستند. این ماشین ها در سیستم های کنترل صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند و مقرون به صرفه می باشند. از مزیت های الکتر.موتورها طراحی ساده و استحکام بالای آن است که هم قیمت کمی دارند و هم هزینه نگهداری از آن ها بسیار پایین است.

این ماشین های الکتریکی از انواع مختلفی بهره مند هستند و هر یک مصارف گوناگونی دارند. طراحی موتورهای AC بسیار آسان تر از موتورهای DC است اما کنترل سرعت در آن ها متفاوت است. کنترل سرعت و گشتاور در ماشین های الکتریکی AC نیازمند درک عمیق در طراحی داخلی آن ها می باشد.

الکترموتورهای AC دارای یک قسمت ثابت در خارج از آن به نام استاتور و یک قسمت داخلی با نام روتور هستند که روتور در درون آن ها در حال چرخش است که بین این قسمت و قسمت استاتور فاصله ای دقیق و ثابت وجود دارد. روتور واستاتور هر دو از دو بخش هسته و سیم تشکیل شده اند.

موتورهای الکتریکی DC

موتورهای الکتریکی DC یا جریان مستقیم دارای آرمیچری از جنس آهنربا الکتریکی است که یک سوئچ گردشی با نام کموتاتورجهت جریان الکتریکی را برعکس می کند و در آرمیچر شروع به حرکت می کنند. این آهنرباهای الکتریکی آهنربا دائمی موجود را در قسمت استاتور جذب و دفع می کند. سرعت موتورهای الکتریکی DC به ولتاژ و گشتاور همچنین جریان داخلی آن وابسته است.

کاربرد این ماشین های الکتریکی به طور قابل توجهی محدود شده است اما به دلیل کنترل پذیر بودن آن در صنعت به کار برده می شوند. ویژگی موتورهای الکتریکی جریان مستقیم متنوع بودن آن است. این تنوع با ترکیب در مدارتحریک آن ها می توان گشتاورهای مختلفی بدست آورد. این الکتروموتورها به علت سادگی در کنترلشان در سیستم هایی که محدوده ای گسترده و گشتاور بسیار دارند به کار برده می شود.

کموتاتور موتورهای DC به تدریج در طول استفاده فرسوده شده و احتیاج به تعمیر دارند بنابراین به نگهداری و مراقبت بیشتری نیازمند می شوند. موتورهای الکتریکی برای بدست آوردن سرعت بیشتر به همراه گشتاور جریان میدان را کاهش می دهیم.

ماشین های الکتریکی القایی

موتورهای الکتریکی القایی نوعی دیگر از الکترموتورها هستند که استفاده بیشتری نسبت به سایر این ماشین ها دارند. این موتورها به طور معمول به دو دسته “موتورهای القایی تک فاز” و “موتورهای القایی سه فاز” تقسیم می شوند.

موتورهای الکتریکی تک فاز اکثراً در کاربردهای غیر صنعتی اسفاده می شوند زیرا می توان با قیمت ارزان آن را خریداری کرده و با هزینه ای کم از ان نگهداری کرد. این نوع موتور دارای یک پیچه اصلی است که با منبع تغذیه تک فاز شروع به کار می کند.

الکتروموتورهای سه فاز، که برخی آن را با نام موتور چند فاز می شناسند، بیشتر در بخش هایی که به توان بالا نیاز باشد استفاه می گردند. این نوع موتور از اختلاف فاز بین فازهای تغذیه برای به وجود آمدن میدان مغناطیسی دوار داخل خود استفاده می کنند.

ماشین های الکتریکی با روتور پیچشی

این نوع موتورها از انواع مختلف موتورهای القایی محسوب می شوند که دارای حلقه لغزان یا روتور پیچشی می باشند. قسمت استاتور در این ماشین های الکتریکی همانند موتور قفس سنجابی است که تعدادی از پیچه ها را روی قسمت روتور خود دارد. این پیچه ها در افزایش مقاومت موتورها و خازن های خارجی بسیار مفید می باشند.

از موتورهای الکتریکی در فن ها، پمپ ها، ابزارآلات و لوازم خانگی، خودروهای برقی، کمپرسورها و… استفاده می شود. تقاضا برای انواع مختلف این موتورهای الکتریکی به دلیل بازده بالا، عمر طولانی، هزینه نگهداری کم، مصرف کم انرژی و تحمل بالا ولتاژها در حال افزایش می باشد.

مقالات مرتبط:

ترمز الکتروموتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *