الکتروموتور عمودی به موتوری اطلاق می شود که به صورت عمودی نصب می شود و معمولا در مکان های تحت فشار بالا نظیر چاه های عمودی و حفره های عمیق کاربرد دارند. در الکتروموتور های عمودی که قدرتی  بین 25 الی 375 اسب بخار دارند، سیم پیچی استفاده شده از عایق حرارتی کلاس F استفاده شده است و می تواند تا دمای 52 درجه را پشتیبانی کند.

الکتروموتور عمودی

در این نوع الکتروموتور ها امکان افزایش کف گرد مطابق با دستور العمل مندرج در دفترچه راهنمای آن وجود دارد . در دسته موتور های 445 دارای یک بلبرینگ کف گرد و در دسته موتور های 493 دو بلبرینگ کف گرد وجود دارد .جهت چرخش این موتور ها بر خلاف عقربه های ساعت می باشد که امکان تغییر جهت آن بر طبق چرخش عقربه های ساعت وجود دارد که برای این کار با برداشتن پین و تعییر خط بین تابلو و کلید امکان پذیر است .

آشنایی با الکتروموتور عمودی

جلوگیری از حرکت موتور پس از خاموش شدن توسط سیستم بازدارنده حرکت معکوس یا اصطلاحا ترمز الکتروموتور انجام می شود .

الکتروموتور عمودی نیز همانند سایر الکتروموتور ها بدون روغن اولیه تحویل می گردد . بنابراین لازم است که پیش از اولین استفاده از آن به منظور عملکرد بهتر بلبرینگ کف گرد تا نیمه شیشه روغن در براکت بالا پر شود .

اجزای الکتروموتور عمودی

– پوسته استاتور

– براکت بلبرینگ

– بلبرینگ بالا

– بلبرینگ راهنما از نوع بلبرینگ شیار عمیق

مزیت های الکتروموتور عمودی

موتورهای عمودی چون گیربکس ندارند از صدای پایینی برخوردار هستند نسبت به گیربکس های افقی و همینطور به علت کاربرد الکتروموتور عمودی در مکان های تحت فشار یا چاه های عمودی بسیار کوچک و فضای کمی مورد نیاز است اما الکتروموتور های افقی فضای بیشتری را اشغال می کنند.

نوار نقاله را دستگاه تسمه نقاله نیز می نامند. نوار نقاله و تسمه نقاله تا حدود زیادی به هم شباهت دارند با این تفاوت که در نوار نقاله وسایل بر اساس زنجیر جابجا می شود و در تسمه نقاله به جای زنجیر از تسمه استفاده می شود.

در صنعت امروزی با پیشرفت و افزایش تولیدات و کاهش نیروی انسانی برای نقل و انتقالات محصولات از صفحه های متحرک در یک مکان ثابت که یا به صورت افقی و یا شیب دار و یا عمودی یک مسیر را به شکل رفت و برگشتی حرکت می کند. از نقاله برای جا به جا کردن وسیله یا محصول و یا از طول آن برای انجام عملیاتی بر روی محصول استفاده می شود.

انواع نوار نقاله

رولیکی

از این نوار نقاله برای جا به جایی وسایل سنگین استفاده می شود نوار نقاله رولیکی از رولیک هایی تشکیل شده که تو خالی می باشند تعداد رولیک ها متغییر می باشد. و جا به جایی توسط همین رولیک ها انجام می شود.

زنجیری

این مدل دارای قطعات دارای انعطاف بیشتر می باشد وظیفه جا به جایی بر عهده زنجیر ها و پره هایی است که باعث گردش زنجیر می شود.

دستچین

از این نوار نقاله زمانی استفاده می شود که بنا باشد محصول علاوه بر جا به جایی همزمان عملیاتی بر روی محصول انجام شود در حقیقت متخصص در این مرحله محصول را بازبینی و عیوب آن را برطرف می کند. عمل سورت کردن میوه ها نمونه ای از کاربرد این مدل نقاله می باشد.

نوار نقاله بارگیری

این نوع از نقاله ها در سایز های بزرگ اصولا ساخته می شوند ممکن است اندازه نوار نقاله ها تا 6-7 متر هم برسد که این اندازه اکثرا برای بارگیری از کامیون ها می باشد البته به غیر از بارگیری از کامیون ها نوار نقاله برای مراکز تولیدی و کارخانجات و کار گاه های کوچک هم استفاده می شود که سایز آنها تا حدود 3 تا 5 متر می باشد که این گونه از نوار نقاله ها اصولا توانایی خم شدن و کوچک شدن دارند تا برای مکان های کوچکتر مناسب باشند.

تلسکوپی

این نقاله از گران ترین نوع آن می باشد که به علت وجود توانایی تغییر سایز در انواع بارگیری های صنعتی مانند سکوهای بارگیری که هم سطح ماشین می باشند و … کاربرد دارند. همچنین این نوارنقاله می تواند دارای چرخ باشد تا فرآیند نقل و انتقال آسان تر شود.

مقالات مرتبط:

معرفی اجزای اینورتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *