انواع مختلفی از الکتروموتور در محیط‌های صنعتی مشاهده می‌شود که هر یک برای کار خاصی طراحی می‌شوند. یکی از مدل‌های موتور الکتریکی الکتروموتور عمودی است که برای کاربرد خاص در نظر گرفته شده و البته مزیت‌ها و معایبی هم دارد. به طور معمول این نوع الکتروموتورها قدرتی در حدود ۲۵ تا ۳۷۵ اسب بخار دارند که در واقع نشان دهنده قدرت بیشتر الکتروموتورهای عمودی در مقایسه با موتورهای الکتریکی دیگر می‌باشد. چون قدرت اکثر موتورهای الکتریکی معمولی ۱ تا ۲ اسب بخار دیده می‌شود. البته باید گفت الکتروموتورهای عمودی در برابر افزایش حرارت مقاومت زیادی از خود دارند. در این مدل سیم پیچی با عایق حرارتی کلاس F به کار رفته که معمولا تا ۵۲ درجه سانتی‌گراد مقاومت سیم‌پیچ را افزایش می‌دهد.

جهت چرخش این نوع از الکتروموتورها خلاف عقربه‌های ساعت بوده و در صورتی که مسیر ورودی به موتور تغییر پیدا کند، جهت چرخش موتور نیز قابل تغییر خواهد بود. با کمک دستگاه اینورتر این کار به سادگی انجام می‌شود. امکان افزایش ظرفیت کف گرد موتور یکی از قابلیت‌های الکتروموتور عمودی به حساب می‌آید. این نوع در دو دسته ۴۴۵ و ۴۹۳ وجود دارد که به روش‌های مختلف ممکن است ظرفیت هر کدام از آن‌ها بالا رود. به عنوان مثال استفاده از دو بلبرینگ کف گرد در دسته موتورهای ۴۹۳ امکان‌پذیر است، در صورتی که تنها یک بلبرینگ کف گرد در دسته ۴۴۵ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الکتروموتور عمودی چیست

به علت نبود گیربکس در الکتروموتورهای عمودی، به این ترتیب در حین کار صدای کمتری ایجاد می‌کنند. الکتروموتورها برای نصب نیاز به فضای زیادی نداشته، بنابراین می‌توان در فضای خیلی کوچک نیز آن‌ها را به کار گرفت. در شرایط محیطی سخت و در زیر فشارهای سنگین از قبیل چاه‌های خیلی عمیق برای حفاری یا انتقال نخاله می‌توان این نوع الکتروموتور را به کار گرفت، علت آن در واقع قدرت بالای آن است.


🔺 آشنایی با الکترو موتور ترمزدار و مشهاده مشخصات آن 🔺


آشنایی با الکتروموتور عمودی

جلوگیری از حرکت موتور پس از خاموش شدن توسط سیستم بازدارنده حرکت معکوس یا اصطلاحا ترمز الکتروموتور انجام می شود .

الکتروموتور عمودی نیز همانند سایر الکتروموتور ها بدون روغن اولیه تحویل می گردد . بنابراین لازم است که پیش از اولین استفاده از آن به منظور عملکرد بهتر بلبرینگ کف گرد تا نیمه شیشه روغن در براکت بالا پر شود .

اجزای الکتروموتور عمودی

– پوسته استاتور

– براکت بلبرینگ

– بلبرینگ بالا

– بلبرینگ راهنما از نوع بلبرینگ شیار عمیق

مزیت های الکتروموتور عمودی

موتورهای عمودی چون گیربکس ندارند از صدای پایینی برخوردار هستند نسبت به گیربکس های افقی و همینطور به علت کاربرد الکتروموتور عمودی در مکان های تحت فشار یا چاه های عمودی بسیار کوچک و فضای کمی مورد نیاز است اما الکتروموتور های افقی فضای بیشتری را اشغال می کنند.

نوار نقاله را دستگاه تسمه نقاله نیز می نامند. نوار نقاله و تسمه نقاله تا حدود زیادی به هم شباهت دارند با این تفاوت که در نوار نقاله وسایل بر اساس زنجیر جابجا می شود و در تسمه نقاله به جای زنجیر از تسمه استفاده می شود.

در صنعت امروزی با پیشرفت و افزایش تولیدات و کاهش نیروی انسانی برای نقل و انتقالات محصولات از صفحه های متحرک در یک مکان ثابت که یا به صورت افقی و یا شیب دار و یا عمودی یک مسیر را به شکل رفت و برگشتی حرکت می کند. از نقاله برای جا به جا کردن وسیله یا محصول و یا از طول آن برای انجام عملیاتی بر روی محصول استفاده می شود.

مزیت های الکتروموتور عمودی

انواع نوار نقاله

رولیکی

از این نوار نقاله برای جا به جایی وسایل سنگین استفاده می شود نوار نقاله رولیکی از رولیک هایی تشکیل شده که تو خالی می باشند تعداد رولیک ها متغییر می باشد. و جا به جایی توسط همین رولیک ها انجام می شود.

زنجیری

این مدل دارای قطعات دارای انعطاف بیشتر می باشد وظیفه جا به جایی بر عهده زنجیر ها و پره هایی است که باعث گردش زنجیر می شود.

دستچین

از این نوار نقاله زمانی استفاده می شود که بنا باشد محصول علاوه بر جا به جایی همزمان عملیاتی بر روی محصول انجام شود در حقیقت متخصص در این مرحله محصول را بازبینی و عیوب آن را برطرف می کند. عمل سورت کردن میوه ها نمونه ای از کاربرد این مدل نقاله می باشد.

نوار نقاله بارگیری

این نوع از نقاله ها در سایز های بزرگ اصولا ساخته می شوند ممکن است اندازه نوار نقاله ها تا 6-7 متر هم برسد که این اندازه اکثرا برای بارگیری از کامیون ها می باشد البته به غیر از بارگیری از کامیون ها نوار نقاله برای مراکز تولیدی و کارخانجات و کار گاه های کوچک هم استفاده می شود که سایز آنها تا حدود 3 تا 5 متر می باشد که این گونه از نوار نقاله ها اصولا توانایی خم شدن و کوچک شدن دارند تا برای مکان های کوچکتر مناسب باشند.

تلسکوپی

این نقاله از گران ترین نوع آن می باشد که به علت وجود توانایی تغییر سایز در انواع بارگیری های صنعتی مانند سکوهای بارگیری که هم سطح ماشین می باشند و … کاربرد دارند. همچنین این نوارنقاله می تواند دارای چرخ باشد تا فرآیند نقل و انتقال آسان تر شود.

بروزرسانی در تاریخ 1401/09/08

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *