اجزای موتور دیزل

به طیف وسیعی از موتورها که بی نیاز به جرقه الکتریکی توانایی شعله رو کردن ماده سوختنی را دارند موتور دیزل می گویند. اجزای موتور دیزل برای احتراق از شیوه بالا بردن دما استفاده میکند.

اجزای موتور دیزل

برای بالا رفتن حرارت به قطعات و اجزای موتور دیزل مختلفی نیاز دارد که هر کدام ازین قطعات دارای وظیفه خاصی میباشند . به این شکل که دمای محفظه احتراق را بسیار زیاد میکند و پس از اینکه دما به اندازه کافی بالا رفت در این زمان ماده سوختنی را با هوا ادغام میکند.

موتورهای اشتغال جرقه ای با موتورهای دیزل در نوع تغذیه ، تنظیم سوخت و نوع قطعات به کار رفته تفاوت دارند.

قطعات و اجزای موتور دیزل فارغ از قدرت و تعداد سیلندرهای آنها به شرح زیر میباشند

پمپ انژکتور : که تنظیم میزان سوخت و فشار مورد نیاز جهت پراکنش سوخت در اجزای موتور دیزل را بر عهده دارد

انژکتور : که باعث پودری شدن سوخت شده و به ترکیب بهتر سوخت با هوا کمک می کند.

فیلتر سوخت : که باعث فیلتر شدن سوخت و پاکسازی سوخت شده و از آسیب رساندن به اجزای موتور دیزل جلوگیری می کند.

لوله های سوخت : این لوله ها می بایست در برابر فشار سوخت و حرارت مقاوم باشند تا بتوانند سوخت را به درستی از باک به موتور انتقال دهند.

توربو شارژ : این وسیله هوای ورودی به سیلندر را افزایش میدهد و اجزای موتور دیزل موجب بالا بردن راندمان موتور دیزل می شود.

قطعات داخلی و اسکلت موتور دیزل شامل سیلندر – سر سیلندر – بوش ها – پیستون – رینگ – دنده ها – سوپاپ ها – پمپ روغن یا اویل پمپ – رادیاتور – تسمه پروانه – ترموستات – لوله های آب – سیستم های ورود هوا و خروج دود – سیستم های کمکی – شاسی فولادی نگهدارنده موتور دیزل

سیستم های برق رسانی که شامل چراغ های هشدار ، دینام ، ترمو استارت ، شمع ، کوئل و سیم کشی می شوند و وظیفه انتقال برق به اجزای مختلف موتور را دارند.

سیستم خنک کننده موتور دیزل که شامل قطعاتی نظیر رادیاتور ، شلنگ آب و واتر پمپ می شود و وظیفه انتقال حرارت موتور دیزل به بیرون را دارا می باشند.

شرکت های بزرگی در اصفهان مشغول به تولید پمپ وکیوم اصفهان هستند مانند پردیس و کیان پارس و… کیان پارس اصفهان نامی پر شهرت است که در سال 74 در اصفهان تاسیس شد. که علاوه بر پمپ وکیوم ، تسمه نقاله و سایر محصولات وابسته را نیز به صورت تخصصی تولید می نماید. این شرکت اکنون به علت داشتن تکنولوژی های پیشرفته به عنوان یکی از برندهای پر مخاطب و مطرح در صنایع و تکنولوژی در اصفهان و ایران می باشد. کیفیت بالا و رعایت استاندارد های لازم در جهت ساخت پمپ وکیوم اصفهان این محصول را به رقیبی سر سخت برای سایر تولید کنندگان تبدیل کرده است.

از ویژگی های پمپ وکیوم اصفهان می توان به عدم نیاز به روغن کاری ، استهلاک پایین ، سرعت مناسب در وکیوم ، مصرف بهینه برق ، عمر قطعات و تعمیر و نگهداری با حداقل هزینه اشاره کرد. پمپ وکیوم اصفهان را بیشتر برای خارج کردن گازها و بخارات تولید شده در صنایع گوناگون استفاده می کنند. به طور مثال در صنعت تولید قند برای ایجاد خلا در سیستم های غلیظ کننده یا در صنعت چاپ که برای سیستم فوت و مکش دستگاه های صحافی و چاپ مورد استفاده قرار می گیرد.

طیف گسترده ای از صنعت های مختلف مانند بیمارستان های بزرگ ، نفت و پتروشیمی و نیروگاهها از اجزای موتور دیزل اصفهان استفاده می کنند چرا که قیمت مناسب در مقایسه با نمونه های خارجی و پشتیبانی و فراوانی قطعات این محصول را بهترین جایگزین برای نمونه های خارجی آن قرار داده است.

مقالات مرتبط:

انواع ترمز الکتروموتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *