سافت استارتر ها که جزء وسایل کاربردی صنعتی میباشند وظیفه دارند تا از حرکت سریع الکتروموتور در ابتدا جلوگیری کنند همانطور که در بخش الکتروموتور بیان کردیم الکتروموتورها برای شروع به حرکت به ولتاژی تقریبا معادل 6 تا 8 برابر ولتاژ معمول نیاز دارند که این مقدار ولتاژ موجب ایجاد ضربه های مکانیکی و الکتریکی به الکتروموتور میشود در اینجا سافت استارترها با کم کردن ولتاژ مصرفی مانع از کشیدن ولتاژ بیش از اندازه از جریان ورودی میشود و در نتیجه باعث میشود الکتروموتور نرم تر شروع به کار میکند.

سافت استارتر

سافت استارتر چیست

اینورترها در حقیقت کنترل کننده سرعت الکتروموتورها هستند همانند سافت استارترها موجب شروع آهسته الکتروموتور نیز میشوند در زمینه نوع چپ گرد و راست گرد موتور نیز کارایی دارند، از نظر اقتصادی اینورتر قیمت بالایی دارد. اما از نظر کارایی توان بیشتری نسبت به سافت استارترها دارند. اینورترها امکان افزایش بیشتر فرکانس را دارند و بدین جهت با افزایش فرکانس ولتاژ خارج شده از الکتروموتور هم وجود دارد. تغییرات میزان دور اینورتر از طریق تغییر در فرکانس ایجاد میشود، اما در سافت استارترها امکان تغییر فرکانس وجود ندارد.

در مقابل سافت استارتر ها امکان استفاده از راه دور را دارند. مانند دیمر یا کنترل دور پنکه و نور لامپ ، در واقع سافت استارترها تک فاز هستند که به عنوان کنترل کننده استاتیکی کاربرد دارند. اینورترها بهترین راه انداز نرم با قابلیت های زیاد هستند منتها با قیمتی حدود 4 برابری سافت استارترها و در مقابل سافت استارترها فقط برای راه اندازی آهسته الکتروموتور کاربرد دارند و در تغییر سرعت الکتروموتور نقشی ندارند.

سافت استارتر ها این قابلیت را دارند که میتوانند برای بیشتر از 10 الکتروموتور نیز با یک سافت استارتر روشن کنند. این مورد را نیز باید در نظر داشت که به طور عمده در صنعت برای مدیریت سرعت الکتروموتورها از اینورتر استقبال بیشتری می شود.

مقالات مرتبط:

الکتروموتور ضد انفجار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.