انواع ترمیستور و کاربردهای آن: ترمیستور (یا مقاومت حرارتی) به نوعی از مقاومت گفته می شود که مقاومت الکتریکی آن با دما تغییر میکند. همه مقاومت ها، با تغییرات دما مقدار کمی تغییر میکنند، اما یک ترمیستور به صورت ویژه ای به تغییرات دما حساس است.

ترمیستورها به عنوان یک جزء غیر فعال در یک مدار عمل می کنند. آنها یک روش دقیق ، ارزان و قوی برای اندازه گیری دما هستند. اگرچه در دمای بسیار گرم یا بسیار سرد به خوبی کار نمی کنند ، اما برای کاربردهای مختلف یک سنسور منتخب هستند. در صورت نیاز به خواندن دقیق دما، آنها ایده آل هستند. نماد یک ترمیستور در یک مدار در زیر نشان داده شده است:

انواع ترمیستور و کاربردهای آن

 

انواع ترمیستور و کاربردهای ترمیستور

ترمیستورها کاربردهای متنوعی دارند. آنها به طور گسترده ای به عنوان راهی برای اندازه گیری دما به عنوان دماسنج در بسیاری از محیط های مختلف مانند محیط مایع و هوای موجود در یک محیط مورد استفاده قرار می گیرند.

میزان دقت کارکرد دماسنج اتومبیل

امروزه در اغلب خودروهای تولیدی ترمیستوری در بخش جلوی پنجره و نزدیک به سطح زمین نصب و جاگذاری می گردد که باعث رخ دادن مشکلات مختلف برای رانندگان می شود.علاوه بر این ترمیستور نصب شده در این قسمت خودرو دقت دماسنج را نیز زیر سوال می برد.

از نظر دید علمی و موشکافانه زمانی که ترمیستور در فاصله خیلی کمی از آسفالت سیاه رنگ خیابان قراربگیرد، گرمای زیادی را به خود جذب می کند و به همین دلیل هم دمای زیادی را به نمایش در می آورد.پس طبیعی است که دماسنج خودرو در چنین وضعیتی دمایی متفاوت تر از دمای محیط واقعی نشان دهد.

اهمیت شرایط آب و هوایی در دقت دماسنج خودرو

شب ها به دلیل وجود گرمای کم تر و خنک بودن سطح زمین دماسنج ماشین کارکرد بهتر و دقیق تری دارد. هم چنین زمانی که هوا ابری است و خورشید مستقیم نمی تابد هم می توان شاهد دقت عملکرد دماسنج بود.

اما نکته جالب دیگر این است که ترمیستور ماشین در روزهای برفی و یخبندان نیز در وضعیت مناسبی قرار نمی گیرد.چون توانایی نشان دادن دمای انجماد را ندارد و وسیله خوبی برای تشخیص یخ زدگی سطح جاده نیست. با تمام این موارد گفته شده ترمیستورهای موجود در خودروها جزو وسیله های محبوب به شمار می روند و برای اغلب رانندگان جذاب محسوب می شود. ولی به طور کلی بهتر است برای اطلاع از وضعیت دمایی از اپلیکشن های آب وهوایی در گوشی های هوشمند استفاده کنید.

مقالات مرتبط:

ترمز الکتروموتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.