الکتروموتور ترمزدار نوعی موتور الکتریکی است که علاوه بر ویژگی های الکتروموتور معمولی دارای ترمز داخلی به منظور ایست کامل موتور در زمان حرکت می باشد. الکتروموتور های ترمزدار را با نام موتور کلاج دار نیز می شناسند که در انواع مختلف از لحاظ جریان ولتاژ و مصارف ساختمانی و صنعتی بسیار پرکاربرد هستن.

الکتروموتور ترمزدار

نحوه کار الکتروموتور ترمزدار

در بسیاری از موارد لازم است پس از قطع جریار برق موتور الکتریکی به منظور جلوگیری از آسیب های احتمالی در سیستم خاموش شود که به همین منظور از ترمز های الکترومغناطیسی خارجی و یا الکترو موتور های ترمز دار برای توقف آنی استفاده می شود.

الکتروموتورهای ترمزدار در انواع تک فاز و سه فاز و دارای دو خازن جهت راه اندازی پر قدرت دستگاه های سنگین تولید می شوند. الکتروموتورهای ترمزدار ترکیبی از موتور القایی و ترمز دیسکی است که با کمک یک آهن ربای الکترومغناطیسی دیسک های داخلی را از هم جدا می کند و موجب ایست کامل در لحظه ی حرکت می شود.

کاربرد الکتروموتور ترمزدار

ترمز الکتروموتور با قابلیت کند کردن و توقف آنی باعث شده که این محصولات هم در مصارف صنعتی و هم مصارف ساختمانی اهمیت ویژه ای داشته باشند. از کاربردهای الکتروموتور ترمزدار در صنعت می توان به اتصالات سنگین ماشین های صنعتی مثل بالابر ها، توربین بادی، صنایع غذایی، انواع جرثقیل، دستگاه های دسته بندی و نوار نقاله، و همچنین در آسانسور ها و پله برقی ها در مصارف ساختمانی اشاره نمود.

با توجه به نکات ذکر شده متوجه شدیم که این محصول جهت کنترل دقیق در سرعت، توقف و شروع مجدد بسیار پر اهمیت است. الکتروموتور ترمزدار به طور استاندارد غالبا در دو مدل تک فاز و سه فاز در توان های 18/0 تا 22000 وات، غالب سایزی 36 تا 160 و در مدل های 2 تا 8 پل مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی الکتروموتور ترمزدار

الکتروموتور ترمزدار محصولی کاملا مهندسی شده و پرمصرف است که با قابلیت هایی که دارد موجب استهلاک کمتر الکتروموتور و همچنین کاهش خرابی موتور و دستگاه های وابسطه آن می شود. در ادامه به مواردی از ویژگی های ترمز الکتروموتور می پردازیم.

1-قابلیت استفاده همراه با اینورتر در انواع مدل‌ها.

2-امکان ایجاد سیستم تک سرعته و دو سرعته.

3-دارای فن خنک‌کننده (TEFC).

4-ابعاد استاندارد IEC.

5-امکان کار مداوم.

6-دیسک های بزرگ برای ایست کامل با گشتاور بالا در مدت طولانی .

7-امکان راه اندازی مجدد به صورت دستی.

8-تنظیم دقیق گشتاور ترمز.

9-عملکرد سریع و آنی.

10-دارای ترمینال مشترک ترمز با الکتروموتور .

11-اینرسی خیلی کم روتور.

12-قابلیت چرخش دستی شافت با آلن کلیدی.

13-قابلیت نصب فلنج های کوچک و بزرک.

14-امکان تنظیم طول شافت

قیمت الکتروموتور ترمزدار

وجود ترمز الکتروموتور و برد الکتریکی مخصوص آن در سیستم های صنعتی سبب آسیب کمتر به اجزای مرتبط می شود که الکتروموتورهای معمولی فاقد آن هستند و به همین سبب از قیمت بالاتری برخوردارند. قیمت الکتروموتور ترمزدار با توجه به توان مصرفی، توان کاری، ولتاژ، نوع فاز، جنس بدنه، سیم پیچ و کشور تولید کننده محاسبه می شود.

به عنوان مثال یک الکتروموتور ترمزدار با توان کاری 50 تا 60 هرتز از نوع سه فاز با ولتاژ 450 تا600 ولت با کیفیت مطلوب به لحاظ بدنه از جنس چدن و سیم پیش داخلی تمام مس، قیمتی حدود 400 دلار در بازار کشورهای غربی دارد. این در حالی است که الکتروموتورهای ساخت چین با همین مشخصات و کیفیت نزدیک به مدل های غربی چیزی حدود 100 دلار قیمت دارد.

با در نظر گرفتن ویژگی بسیار مهم و کاربردی ترمز الکتروموتور در مصارف مختلف جهت جلوگیری از آسیب به اجزای مرتبط می توان به دلیل صرفه اقتصادی که به همراه دارد از قیمت بالای آن چشم پوشی کرد و نسبت به توان مالی خود از نمونه های موجود به منظور بازدهی بیشتر از الکتروموتور ترمزدار استفاده کرد.

مقالات مرتبط:

همه چیز درباره ترمز الکتروموتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.