آشنایی با لنت ترمز: لنت از اجزای مهم سیستم ترمز می باشد که به دلیل حساسیت بالای در این سامانه باید هر چند وقت یکبار بررسی و جایگزین شود. کیفیت بالا لنت ترمز و عملکرد خوب آن با رانندگی ایمن و حفظ جان سرنشینان خودرو رابطه ای مستقیم دارد. این قسمت از مهم ‌ترین قطعات یک اتومبیل شمرده می شود. پدال بین نیروی وارد شده توسط راننده و سیستم کاهش سرعت به صورت واسطه عمل کرده و سبب توقف خودرو می شود. کفشک از قطعات مصرفی است و طول عمر آن وابسته به کارکرد خودرو می باشد.

لنت ترمز

کفشک قسمتی از سیستم ترمز است که در صنعت خودروسازی کاربرد فراوانی دارد. این قطعه از صفحات فولادی ساخته شده است. این سیستم متشکل از مواد اصطکاکی متصل‌ به سطح صفحه فلزی رو به رو دیسک چرخنده قرار می ‌گیرد.

آشنایی با لنت ترمز: به مرور زمان با کارکرد زیاد خورو و تمام شدن این قطعه، دیسک‌ ها درگیر کاهش سرعت می ‌شوند. اصطکاک به وجود آمده از درگیر شدن دیسک ها باعث تخریب، ضرر مالی و خطرات جانی سرنشینان خودرو را به همراه دارد. لنت ترمز عقب به دو شکل کاسه ‌ای و دیسکی وجود دارد، این سامانه بر اساس فشار وارده بر مدار (به وسیله روغن) عمل می کند. هر دو مدل دیسکی و کاسه‌ای مبایست به طور استاندارد سرعت را کاهش دهند.

وظیفه لنت ترمز

یک لنت میبایست با تولید نیروی اصطکاک، انرژی جنبشی چرخ را به انرژی گرمایی تبدیل و پس از تبدیل انرژی آن را در فضا پخش کند. با این حرکت، اتومبیل متوقف شده یا کاهش سرعت پیدا می کند. این وسیله از ضریب اصطکاک بالا و ثابت برخوردار است.

 این قطعه نباید خاصیت خود با تغییر گرما از دست دهد و مقاومت کافی در مقابل سائیدگی داشته باشد، این صفحه نباید در زمان شروع کار روی کاسه آن خراش بیاندازد.

زمان تعویض لنت ترمز

آشنایی با لنت ترمز: از آنجا که این قطعه مصرفی است پس از مورد استفاده قرار گرفتن در طول زمان فرسوده شده و از بین می رود، در این زمان روتر آن نیز رو به فرسایش می رود. رانندگی با کفشک فرسوده به خودرو صدمات بسیاری را وارد می کند در نتیجه باید سریع‌ عوض شود. این وسیله فرسوده سبب افزایش مسافت کاهش سرعت، سفتی پدال یا پائین‌ تر بودن و کاهش قدرت آن می شود.

سامانه های هیدرولیکی این قطعه دارای مخزن روغنی می باشند که از سطح پایین روغن آن (در صورتی که مشکلی نداشته باشد.) می ‌توان فهمید که لنت عقب تمام شد است. ترمزهای ABS به صورت خودکار هشدار می ‌دهد، در برخی از مواقع می توان با صدای غیرطبیعی چرخ‌ها متوجه تمام شدن این قطعه شد. کفشک چرخ های عقب ماندگاری بیشتری نسبت به لنت جلو دارد و حداکثر تا مسافت ۱۰۰ هزار کیلومتر کار می کند. در نتیجه زمانی که صدای دلخراش و لرزش در پدال یا فرمان خودرو حس کردید باید آن را عوض کنید.

نشانه های تمام شدن لنت ترمز

آشنایی با لنت ترمز: اگر مشاهده کردید که چراغ هشدار ترمز روشن شد باید سیستم آن را مورد بررسی قرار دهید. بیشتر اتومبیل های جدید دارای سنسوری برای دادن هشدار در لنت می باشند. در زمان سر رسیدن تعویض این وسیله چراغ هشدار روشن خواهد شد.

زمانی که لنت ترمز رو به اتمام باشد، صدایی از سیستم داخلی خودرو می شنوید. این صدا نشانگر آن است که این قطعه نیازمند بررسی و تعویض است و میبایست به سرعت اقدام کنید. اگر قسمت کاملاً تمام شود زمانی که از شتاب خودرو کاهش میابد صدای ساییده شدن ناراحت کننده ای خواهید شنید. در این زمان رانندگی ه هیچ عنوان امن نیست و ممکن است خسارات جبران ناپذیری را وارد کند.

با مصرف شدن لنت و اتمام آن روترها به مشکل برمی خورند و یا به دلیل حرارت بالا خمیده میشوند. اگر خودرو با این مشکلات رو به رو شود لرزشی در پدال و یا فرمان احساس خواهید کرد. اگر به سرعت اقدام نکنید و روتر آسیب ببیند نیازمند تعویض روتر و لنت جدید هستید.

اگر در زمان کاهش سرعت اتومبیل شما به طرفین کشیده شود ممکن است مشکلاتی مانند اختلال در صفحه (Caliper)، تراز نبودن سیستم تعلیق، ساییدگی تایر، خوردگی تایر ( که در سمتی بیشتر از سمت دیگر باشد) در این زمان باید بررسی این وسیله پرداخت و در صورت نیاز آن را تعویض کرد.

اگر این قطعه فرسوده باشد باعث کاهش قدرت ترمز می ‌شود، حتی اگر دمای آن ها زیاد شود بازهم به این مشکل برخواهید خورد. کم بودن این قدرت تأثیر مستقیمی بر سیستم هندلیگ و ایمنی وسیله‌ نقلیه دارد مخصوصاً در شرایطی که نیازمند کاهش سرعت آنی باشید که همزمان فشار و گرمای زیادی به لنت‌ها وارد می ‌شود.

از آنجایی که لنت ترمز نقشی حیاتی در کاهش سرعت دارند، مراقبت از آنها اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. اگر هریک از این نشانه‌ها را مشاهده کردید، سیستم داخلی خودرو را بازبینی کرده و در صورت نیاز لنت ترمزها را تعویض کنید.

مقالات مرتبط:

انواع ترمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.